Dünya’dan Haberler

Akdeniz İkliminin Tarım Faaliyetleri Üzerindeki Etkisi Nedir?

Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde Akdeniz iklimi görülüyor. Oldukça verimli olan bu iklim hakkında birçok konu merak ediliyor. Biz de Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisi hakkında bu içeriğimizi hazırladık. Konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için hemen yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Akdeniz İkliminin Özellikleri

Yetiştirilen ürünlerden dolayı Akdeniz ikliminin özellikleri, birçok kişi tarafından merak edilir. Hakim olduğu bölgeye göre değişse de iklimin temel özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yaz mevsimi, çok sıcak ve kurak geçer.
 • Yıllık ortalama sıcaklık 15 ile 20 derece arasında değişir.
 • Kış mevsimi ılıktır ve yağışlıdır.
 • Yağış rejimi genel olarak düzensiz şekilde görülür.
 • Yazın çöl ikliminin etkisi altına girdiğinden dolayı yağış olmaz.
 • Kışın toprak donması yaşanabileceğinden dolayı ürünler zarar görebilir.

Yukarıdakiler Akdeniz ikliminin genel özelliklerini içerir. Yaz mevsiminde bu iklimin etkili olduğu yerlerde bunaltıcı sıcaklar görülür. Kasım ve Nisan ayı aralarındaysa cephesel yağışlar meydana gelir. İklimin özelliklerinden dolayı Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisi hakkında birçok araştırma yapılır. Öyleyse, gelin bu konuyla içeriğimize devam edelim.

Akdeniz İkliminin Tarım Faaliyetleri Üzerindeki Etkisi

Yaz mevsiminin sıcak ve kurak, kış mevsiminin ise yağışlı geçtiği Akdeniz ikliminde genel olarak seracılık görülür. Aynı zamanda arıcılık da bu iklimin etkili olduğu yerlerde yapılır. Yağışlar yeterliyse narenciye yetiştiriciliği artar. Sıcaklığın fazla olması durumu, pamuk üretimini elverişli hale getirir. Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisi, genel olarak verimli şekilde sonuçlanır.

Akdeniz İkliminde Yetişen Bitkiler

İklimlerle alakalı sıkça “Akdeniz ikliminin bitki örtüsü nedir?” sorusu sorulur. Bu iklimin bitki örtüsü kızılçam ormanlarıdır. Alçak alanlarda makiler bu bitki örtüsü içindedir. Akdeniz ikliminde yetişen ağaçlar olarak sayabileceğimiz makiler, zeytin, defne, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçları ifade eder. Daha birçok farklı ağacı bu iklim bölgesinde görmek mümkündür.

Dünyadan Haberlere erişebileceğiniz kategorimizi de ziyaret edin.

Akdeniz İkliminde Yetişen Ürünler

Söz konusu, Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisi olduğunda burada yetişen ürünleri saymak gerekir. Genel olarak Akdeniz ikliminde yetişen bitkiler, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Pirinç
 • Muz
 • Buğday
 • Pamuk
 • Turunçgiller
 • Gül
 • Tütün

Meyve ve sebzenin yoğun olduğu Akdeniz ikliminde tütün yetiştiriciliğinin de ayrı bir önemi vardır. Gerekli sulama işlemleri yapıldığı zaman iklimin hakim olduğu yerlerde tütün yetiştirilebilir. Genel olarak turunçgillerden büyük bir verim alınır. Peki, Akdeniz iklimi nerelerde görülür? Son olarak bu konuya hep birlikte bakalım.

Akdeniz İkliminin Görüldüğü Yerler

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Avustralya’nın güney batısı ve Güney Afrika ülkelerinde bu iklim etkilidir. Amerika’da Kaliforniya eyaletinde ve Şili’de de görülen bir iklimdir. Ülkemizde bu iklim, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde görülüyor. Yani, oldukça geniş bir coğrafyada Akdeniz iklimi görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu