Rastgele Konular Hakkında BilgilerSağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Tranko Buskas Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kırmızı reçeteli ilaç kapsamında yer alan Tranko Buskas, ruhsal gerginliklerden dolayı ortaya çıkan kramplar için kullanılıyor. Özellikle endişe yüzünden sindirim sisteminde problem yaşayanların tedavisinde tercih edilir. Peki, detaylı olarak Tranko Buskas nedir? İçeriğimizde konuyla alakalı çok daha detaylı ayrıntıya ulaşmanız mümkündür.

Tranko Buskas Nedir?

Tranko Buskas, içerisinde yer alan medazepam maddesiyle endişe giderici, kas gevşetici bir ilaçtır. Düz kasların gevşemesini sağlar ve yaşanan spazm sorunlarının önüne geçmeyi amaçlar. Bu ilaç, kırmızı reçeteli olduğundan dolayı doktor takibinde kullanılması gerekir. Çünkü psikiyatri uzmanı, ilacın dozunu ve takibini belirler. Kronik rahatsızlıklar, kişinin yaşam standartları göz önüne alınarak doz ayarlanır.

İlaç, turuncu renkli ve düzgün yuvarlak formdadır. Ana etken maddesi, medazepam olsa da titanyum dioksit, jelatin sükroz gibi yardımcı maddeler içeriğinde bulunur. Peki, Tranko Buskas ne için kullanılır? Merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin.

Tranko Buskas Ne İçin Kullanılır?

İnsanların yaşadığı mental sıkıntılar, çoğu zaman fiziksel rahatsızlıkların sebebidir. Tranko Buskas da yaşanan psikolojik sıkıntılardan dolayı meydana gelen ağrıların geçirilmesi için kullanılır. Aşağıdaki listede bu ilacın en fazla kullanıldığı alanları görmeniz mümkündür:

 • Mide Krampları
 • Mide Yanması
 • Safrada Oluşan Şişlikten Kaynaklanan Spazmlar
 • Bağırsak Spazmları
 • Zorlu ve Sancılı Adet Dönemleri
 • Adet Döneminde Yaşanan Gerginlik Durumu
 • Kadın Üreme Organında Yaşanan İşlevsel Rahatsızlıklar
 • Kesilmeyen Hıçkırık

Yukarıdakiler dışında farklı nedenlerden dolayı kullanılabilir. Özellikle somatizasyon bozukluklarında psikiyatristler tarafından sıkça verilen bir ilaçtır.

Tranko Buskas Nasıl Kullanılmalıdır?

Öncelikle medazepam maddesi içerdiği için hekim tarafından kişinin durumuna göre doz ayarlanır. Genellikle 20 mg olsa da bazı hastalar için 10 mg reçete edilebilir. Günde 3 doza kadar kullanılabilir ancak bu noktada doktorun verdiği doz aşılmamalıdır. Aynı şekilde kişi, kendisi karar vererek dozu artırmamalıdır. Bu durum, ilerleyen zamanda çok daha büyük sorunlara neden olabilir.

Nurofen Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Oral yolla kullanılan ilaç, aç karnına alınır. Yemeklerden önce bol suyla hapın içilmesi gerekir. Yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde etkisini gösterir. Fakat tam etkisini görebilmek için 48 saat geçmelidir.

Tranko Buskas Yan Etkileri Nelerdir?

Tranko Buskas nedir?” sorusuna daha açıklayıcı cevap vermek için yan etkilerinden bahsetmekte fayda var. İçeriğinde bulunan maddelere karşı bir duyarlılık söz konusuysa olası sorunlar ortaya çıkabilir.  Yan etkiler, çok seyrek, seyrek, yaygın olmayan, yaygın ve çok yaygın şeklinde sınıflandırılıyor. Özellikle doz aşımı söz konusuysa bazı ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Aşağıda ilacın yan etkilerinden bazılarını görebilirsiniz:

 • Ağız Kuruluğu
 • Deride Döküntü ve Kızarıklık
 • İdrar Yapma Güçlüğü
 • Deride Morarma
 • Soluk Almada Zorluk
 • Kas Krampları

Yukarıdaki yan etkilerden biri yaşandığı takdirde hemen doktora başvurulması gerekir. Böylece gerekli müdahale yapılır ve ilerleyen zaman için farklı bir ilaç tedavisi uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu