Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Toxic Ne Demek?

Pek çoğumuz huzur bulmak, hayatımızdaki toxic kişilerden ve toxic düşüncelerden kurtulmak için can atarız. Bu sırada eğer toxic kavramının ne ifade ettiğini bilmiyorsak, farklı adlandırmalar yaparız. Örneğin “bunaltıcı düşünceler, rahatsız edici kişiler” şeklinde açıkladığımız durumlar, aslında toxic duruma işaret ediyor olabilir. Bu noktada toxic kavramını anlamak, “toxic ne demek” sorusunun cevabını bilmek, çözüme ulaşmanın da ilk anahtarı olabilir.

Toxic kelimesi, Türkçeye “zehirli” olarak çevrilen İngilizce bir kelimedir. Günümüz literatüründe, sosyal medyada ve başka alanlarda karşımıza sık sık çıkan bir kelime olan toxic; kimi zaman belirli bir ilişkiyi, kimi zaman bir kişiyi ya da düşünceyi tanımlayabilir. Hayatınızda toxic olabileceğini düşündüğünüz durumları tespit edebilmek adına kavramı daha yakından tanımanız önemlidir.

Toxic Ne Anlama Gelir?

Toxic kelimesi; dilimize İngilizce aracılığı ile geçen bir kelime olsa da kelimenin kökü Antik Yunan diline dayanmaktadır. Kelimenin orijinal halinin “toxikon pharmakon” kavramına bağlandığı bilinmektedir. Toxic kelimesinin İngilizceye 17. yüzyılda girmiştir.

Toxic kadar eski bir kelimenin son birkaç yıl içinde bu kadar popüler hale gelmesinin belirli nedenleri vardır. Öyle ki, her yıla özel bir kelime seçen Oxford Dictionaries 2018 yılının kelimesi olarak toxic’i seçmiştir. Sözlüğün yayımladığı açıklamada, o yıl içinde anlamı en çok araştırılan kelimelerden birinin toxic olduğu belirtilmiştir. Sözlük aynı zamanda kelimenin 2018 yılı içerisinde 2017 yılına oranla %45 daha fazla aratıldığını açıklamıştır. Arama sonuçlarına göre toxic kelimesinin yanında en çok kullanılan sözcükler:

 • Toxic chemical (kimyasal)
 • Toxic masculinity (erkeklik)
 • Toxic substance (madde)
 • Toxic gaz
 • Toxic environment (çevre)
 • Toxic relationship (ilişki) şeklindedir.

En çok aratılan kelime grupları üzerinden de gözlemleyebileceğimiz şekilde; ikili ilişkilerde yer alan toxic tavırları, toxic erkeklik davranışlarını ve daha fazlasını öğrenmek oldukça önemlidir. Bu sayede toxic davranışların önüne geçilmesi kolaylaşabilir.

Toxic Düşünce Ne Demek?

Toxic düşünceler, hem bu düşüncelere sahip olan kişiye hem de bu kişinin çevresine zarar veren düşüncelerdir. Toxic davranışlar iş yerinde; arkadaşlık, aile ve duygusal ilişkiler içinde pek çok zarara yol açabilir. Bu davranışlara maruz kalan kişiler kendilerini değersiz hissedebilirken endişe ve korku da duyabilirler.

Toxic düşünce ve davranışları, zehirli düşünce ve davranışlar olarak da ifade edebiliriz. Zehirli davranışlar bulundukları ortamda zarar verme riski taşırlar. Bu davranışları daha yakından tanıyabilmek için belirli işaretler üzerinden gidebilirsiniz. Karşı karşıya kaldığınız kişi:

 • Bencil
 • Zorba
 • Aşırı öfkeli
 • Kontrolcü
 • Aşırı kıskanç gibi özellikler sergiliyorsa bu kişinin davranışlarının toxic olduğunu söylemek mümkün hale gelir.

Toxic olarak nitelendirilen davranışları tanımlamak her zaman için kolay olmayabiliyor. Bu noktada kendinizi rahatsız hissettiren, sizi huzursuz eden davranışlar üzerine yoğunlaşarak daha yakından gözlem yapabilirsiniz. Hayatınızdan bu tarz düşünce ve davranışları çıkardıktan sonra kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Toxic Kişi Ne Demek?

Toxic kişiler, her an olmasa bile sık sık toxic davranışlar sergileyen kişilerdir. Bu kişiler, farkında olarak ya da bazen bilinçsiz bir şekilde kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Toxic kişiler:

 • Israrcı
 • Sürekli talep eden
 • Özel alanınıza saygı duymayan
 • Şikayetçi insanlar olabilir.

Sizi istemediğiniz şeyler söylemeye ya da yapmaya zorlayan kişiler, hayır cevabını kabul etmeyen ve sizi kendi peşlerinde sürükleyen kişiler toxic olabilir. Bunun yanı sıra sizden izinsiz odanızı, bilgisayarınızı ve cep telefonunuzu karıştıran, kişisel alanınıza saygı duymayan insanlar olabilir.

Yapılan pek çok çalışmada iş yerinde toxic kişiler ile çalışan insanların işinden ve hatta hayatından memnun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalara göre, çalışanlarını ve iş arkadaşlarını aşağılayan, kaba ve hakaret içerikli konuşmalar yapan, kendi yapması gereken işleri sık sık başkasına yaptıran insanlar iş hayatında toxic davranmaktadır.

Toxic İlişki Nedir?

Toxic ilişkiler, toxic bir ya da daha fazla insanın dahil olduğu ilişkilerdir. Örneğin en yakın arkadaşınız ve siz toxic davranışlar sergiliyorsanız bu, toxic bir arkadaşlık ilişkisine işaret etmektedir. Ya da iş yerinde bir yönetici toxic bir kişi ise bu durum tüm iş ortamını etkileyebilmektedir. Toxic ilişkilere yönelik sorunlar büyük oranda duygusal ilişkilerde bulunmaktadır. Bu durum, Oxford sözlük tarafından yayınlanan sonuçlarla örtüşmektedir. Toxic masculinity kalıbı ile ilişkide karşılaşılabilecek sorunlu davranışlara dikkat çekilmektedir. Bu davranışlar:

 • Aşırı korumacı
 • Kısıtlayıcı
 • Kıskanç
 • Sinirli
 • Kaba yönler taşıyabilmektedir.

Toxic davranışlar sık sık psikolojik şiddete yol açmaktadır. Eğer bir ilişki içinde kendinizi sürekli fedakârlık yapan kişi olarak görüyorsanız ya da karşınızdaki kişiden sıklıkla fedakârlık yapmasını bekliyorsanız bu davranışa dikkat etmeniz gerekiyor olabilir.

Dilerseniz Flörte sorabileceğiniz soruları listelediğimiz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Toxic ilişkileri tanımlamak kimi zaman oldukça zorludur. Bu nedenle kişilerin davranışlarını saygı çerçevesinde değerlendirmesi önemlidir. Toxic davranışlardan kurtulmak için psikolojik destek sık sık önerilmektedir. Bu davranışların tespit edilmesi ve düzeltilmesi oldukça önemlidir. Hem kendiniz hem de yakın çevreniz için toxic davranışlardan ve kişilerden mümkün olduğunca uzak durarak daha huzurlu bir hayat sürmek mümkün olabilir. Toxic ne demek? sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu