Teknoloji'ye Dair Haberler

Stake Nedir Nasıl yapılır?

Stake, kripto para dünyasında en yaygın yatırım modellerinden biri. Türkçe anlamı “hisse” olan stake, kripto para ekosisteminde hem bir mutabakat modeli ismi, hem de yatırım türüdür. Staking yaparak para kazanma ya da staking ödülü kazanma birçok yatırımcının takip ettiği konular arasında. Kripto paraların bazı yatırımcılara göre volatil ve riskli görülmesine karşın, stake tamamen güvenilir sabit getiri sunması ile diğer yatırımlardan ayrılıyor.

Stake nedir, nasıl yapılır bakalım…

Staking nedir?

Kripto para staking işlemi, cüzdanda yer alan coin’lerin belli bir süreliğine kilitlenmesi ve bu süre sonucunda, yıllık getiri oranı üzerinden ödüllendirilmesine dayanır. Stake yapan bir yatırımcı, coin’lerini kilitlediği için getiri sağlar, bu getirinin kaynağı ise blokzinciri içindeki işlemlerin gerçekleşmesine katkı sağlamasıdır.

Staking işlemi tüm coin’ler için geçerli değildir. Örnek vermek gerekirse Bitcoin staking mümkün değildir ancak AVAX staking yapılabilir. Stake yapılabilecek coin’ler, Proof of Stake mutabakat mekanizmasına sahip olan blokzincirlerinde olmalıdır.

Staking sistemi aslında bir itibari para için geçerli olan faize benzer. Stake yapılan coin’ler dolaşımdan kalkar, böylelikle paranın arzı sınırlanır. Staking işleminde, yıllık getiri oranı APR’nin yükseltilmesi insanları stake’e yönlendirse de, bu oranın çok yüksek olması coin’in değerini düşürebilir.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake, hisse kanıtı anlamına gelir ve bu mutabakat modeline sahip coin’lerde staking yapan yatırımcılar madencilerdir. PoS sistemli coin’lerde madencilik, Bitcoin’de olduğu gibi işlemci gücü yüksek cihazlarla yapılmaz.

PoS sistemine sahip coin’ler içinde Polkadot, Avalanche, Solana ve Cardano gibi projeler yer alıyor. Kuruluş döneminde Proof of Work yani iş kanıtı mutabakat modelinde inşa edilen Ethereum da, 2022 yılı içinde PoS’a geçmiştir. PoW sistemiyle madencilik, yüksek enerji gücü gerektirmesi bakımından çok çevreci görülmüyor. PoS sistemi ise çok daha hızlı ve düşük enerji gideri gerektiriyor.

Stake nasıl yapılır?

Stake yapmak için, ilk olarak bir merkezi borsa ya da DEX bulmanız gerekiyor. Stake yapma sürecinde izlemeniz gereken adımlar şöyle:

  • Hangi coin’i stake yapacağınızı belirleyin.
  • Stake vadesini belirleyin, 30 günlük APR’si yüzde 10 olan bir coin’in 90 günlük APR’si yüzde 30 olabilir.
  • Belirlediğiniz miktarı yatırın.
  • Kazançlarınızı günlük olarak alabilirsiniz.

Kripto para borsası içerisinde staking işleminde, vadeden önce stake’i bozmak faiz gelirini alamamaya sebep olabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan bir miktar ile bu yatırımı yapmanız önerilir. Güvenilir kripto para borsası Kucoin, spot ve vadeli işlemlerin yanı sıra staking işlemlerinde de birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor.

Borsaya üye olarak, yeni yatırımcılara verilen Bedava bitcoin bonusu kampanyasından kolayca alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu