Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce nasıl geçer? sahip olduğumuz güzelliği koruyabilmemiz için cilt bakımımıza gereken önemi vermemiz gerekir. Cilt bakımı söz konusu olduğunda ise karşılaştığımız en büyük problemlerden bir tanesi sivilcelerdir. Bazı dönemlerde bu can sıkıcı sivilceler yüzümüzde ya da cildimizin diğer bölümlerine ortaya çıkabilirler. Bu gibi durumlarda onlardan kurtulabilmek için çeşitli çözüm önerileri aramamız gerekir.

Sivilce ve benzeri cilt problemlerinden kurtulmanın en kesin yöntemi onların başlangıçta oluşmasını önleyebilmektir. Bunun için ise düzenli bir cilt bakımı yapmak ve dengeli beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Ek olarak stresten uzak durmak da cildiniz için sağlıklı olacaktır. Ancak bütün bunları gerçekleştirebilmek hayatımızın her döneminde kolay olmayabilir. Böylece istemeden de olsa sivilceler ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda sivilcelerden kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç çözüm önerisi de elbette ki mevcuttur. Bu içerikte sizler için bahsi geçen o önerileri derledik. Ancak sivilcelerden kalıcı olarak kurtulabilmek için onlar hakkında diğer bilgileri de edinmeniz gerekir. Bu nedenle etkili çözümler geliştirebilmek adına bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Sivilce Neden Oluşur?

Zaman zaman sivilceler ile karşılaşmanızın pek çok farklı nedeni olabilir. Kimi zaman bu durumun nedeni genetik yatkınlıktır. Yani cildinizin sivilceye meyilli yapıda olması bu sorun ile daha kolay karşılaşabilmenize sebep olabilir. Bunun yanı sıra farklı durumlar da cilt yapısında sivilce oluşumuna yol açar. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Kozmetik ürünleri çok sık kullanmak
 • Kozmetik ürünleri yanlış şekilde kullanmak
 • Cilt yapınıza uygun olmayan kalitesiz ürünler kullanmak
 • Stres ve endişe ile uzun süre boyunca mücadele etmek
 • Hormonlarınızdan kaynaklı rahatsızlıklara sahip olmak
 • Yağlı cilt yapısına sahip olmak
 • Yan etkisi olan ilaçlar kullanmak
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenmek, yağlı yiyecekleri çok sık tüketmek
 • Cilt temizliğine gereken özeni göstermemek
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara sahip olmak

Bu tarz etkenler cildinizde sivilce oluşumuna sebep olabilir. Eğer sivilce problemi ile çok sık karşılaşmıyorsanız basit birkaç yöntem sayesinde onlardan kurtulabilirsiniz. Ancak sivilceler ile çok sık mücadele etmeniz gerekiyorsa bir doktora başvurarak profesyonel destek almanız gerekebilir. Çünkü inatçı cilt problemlerini giderebilecek en etkili yöntem doktor tavsiyesi ile edinilen ilaçları kullanmak olacaktır.

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Ara sıra karşılaştığınız ve ciddi olmayan sivilceler için uygulayabileceğiniz yöntemler çoğu zaman etkili sonuçlar verir. Ancak yine de bu yöntemleri kullandıktan sonra cilt bakımı yapmak için tekrar bir problemle karşılaşmayı beklememelisiniz. Sivilcelerinizin oluşumunu önlemek adına düzenli olarak cilt bakımı yapmalı ve cilt sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Sivilcelerinizden kurtulmak ve cildinizin sivilceye olan yatkınlığını azaltmak için deneyebileceğiniz yöntemleri burada sizin için derledik. Bu yöntemlere göz atarak sizin için en ideal olanını tercih edebilirsiniz.

Diş Macunu Kullanmayı Deneyebilirsiniz

Diş macunu yöntemi yeni oluşmakta olan sivilcelerde etkili olabilir. Bir sivilceye sahip olmadan önce cildinizin o bölgesinin kızardığını ve hassaslaştığını fark edebilirsiniz. Bu durumda henüz sivilceniz oluşmadan önce o bölgeye bir miktar diş macunu uygulamanız gerekir. Diş macunu içerdiği mineraller sayesinde cildinizin o bölgesini kurutur ve sivilcenin oluşmasına engel olur. Bu yöntemi uygularken diş macununu hassas bölge üzerinde gece boyunca bekletmeniz gerektiğini unutmayınız.

Aloe Vera Kullanabilirsiniz

Aloe vera cilt bakımı konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Bu nedenle bu bitkiyi sık sık cilt bakımı ürünlerinin içeriğinde görebilirsiniz. Dolayısıyla saf hali de oldukça faydalı olabilir. Bunun için evinizde aloe vera bitkisi bakmayı deneyebilirsiniz. Bitkinizden elde edeceğiniz öz ile sivilce bakımı yapmanızın aşamaları ise şu şekildedir:

 • Öncelikle aloe veranızdan küçük bir parça kesmeniz gerekir.
 • Kestiğiniz parçayı enine keserek içerisini açınız.
 • Aloe veranın içerisinde jel yapıya sahip bir sıvı bulunacaktır. Bu sıvı aloe vera özüdür.
 • Elde ettiğiniz aloe vera özünü cildinizdeki problemli bölgeye sürüp bir miktar bekletmelisiniz.

Cildinize uyguladığınız aloe vera sivilceleriniz ile mücadele etmenizi sağlayacaktır.

Dilerseniz siyah nokta temizleme yöntemlerine değindiğimiz içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Domates Suyu Cildinize İyi Gelecektir

Domates içeriği bakımından cilt için oldukça faydalıdır. Bu nedenle cilt bakımı yapmak istediğinizde güvenerek kullanabilirsiniz. Domates ile sivilce tedavisi yapmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Bir domatesi iki parçaya böldükten sonra iç yüzeyini sivilceli bölgeye dairesel hareketlerle sürebilirsiniz.
 • Domates suyunu bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Domates suyunu limon ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.
 • Domates suyunu buz kalıplarında dondurabilir ve elde ettiğiniz buz ile cildinize masaj yapabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygularken domatesi uzun süre cildinizde tutmadığınızdan emin olmanız gerekir. Çünkü domates asitli bir yapıya sahiptir ve hassas ciltlerde kızarıklık oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle en ideal sonucu alabilmek için kısa süre uygulayınız. Sivilce nasıl geçer? sorusunu bu şekilde sizlere cevaplamaya çalıştık, günlük birçok yeni içerik için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu