Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Pişti Nasıl Oynanır?

Çok uzun yıllardır süren oyun kültürün temel taşlarından olan pişti, 52 adet iskambil kartıyla oynanan bir kart oyunudur. Piştiden ilk olarak 1876 yılında Ahmet Vefik Paşa’nın Lugat-ı Osmani’sinde kâğıt oyunu olarak söz edilmiştir. 2 ya da 4 kişilik gruplar halinde oynanan bu kart oyunu iskambil oyunları arasında en tercih edilenlerdendir. Halk arasında pişpirik de denmektedir. Peki bu keyifli oyun nedir, pişti nasıl oynanır?

Nasıl Oynanır?

Bu iskambil oyununda amaç en yüksek puan değerine ulaşmaktır. Bunu yapabilmek için en yüksek puanlı kartları toplamak, en fazla karta sahip olmak ve pişti yapmak gerekmektedir. “Pişti” dediğimiz hamle de şu şekilde; eğer yerde tek bir kart varsa ve oyuncunun elinde aynı sayı değerinde bir kart varsa pişti diyerek bu kartı almasıdır. Bu oyuncunun oyun sonundaki puanını arttıracaktır.

Oyunun en başında kaç kişi oynanıyorsa her oyuncuya 4 kart dağıtılır. Dağıtıcı sağ taraftan dağıtmaya başlamalıdır. Ortaya yani yere de 3 kapalı bir açık kart koyulur. Yerdeki kartları ilk toplayan ki bu kapalı 3 kart sayesinde avantaj elde edecektir. Yani ilk toplamak önemlidir. “Bacak” olarak bilinen Joker kartı bu oyun için çok önemlidir. Çünkü elinde joker olan oyuncu yerde bulunan bütün kartları tek seferde toplar. Bu hamlenin diğer oyunculara da faydası vardır. O da şöyle; yerdeki bütün kartlar toplanınca atılacak ilk kart yerde tek olacağı için pişti yapma ihtimali artar.

Herkes elindeki 4 kart bitene kadar sırayla yere kart atılır. Eldekiler bitince dağıtıcı tekrardan sağdan başlayarak herkese 4 kart verir. Dağıtılan kartlar bitene kadar böyle devam eder oyun. Hepsi bittiğinde yerden en son kartları toplayan kişi yerde kalan son kartları da alır ve herkes elindeki kartlardan puanlarını hesaplar.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Oyunun asıl kızıştığı yer puan hesaplama kısmıdır. Çünkü pişti oyununda yüksek puanlar sağlayan birkaç kart vardır ve herkes bu kartları toplayabilmek için mücadele verir. Bütün deste içerisinde puan değerleri olan kartlar şunlardır:

 • Pişti: 10 puan
 • Vale ile pişti: 25 puan
 • Karo 10: 3 puan
 • Sinek 2: 2 puan
 • As: 1 puan
 • Vale: 1 puan
 • Sinek 2 ile pişti: 12 puan
 • As ile pişti: 12 puan

Ayrıca elinde en çok kart bulunan oyuncu ekstra 3 puan daha alır. Eldeki kartlara bakılır ve tüm puanlar toplanarak sonuçlar bulunur. Piştiler hariç bir destede 13+3 puan vardır. Yani bir oyuncunun pişti yapmadan ulaşabileceği en yüksek puan 16’dır.

Piştinin Kuralları Nelerdir?

Dağıtıcı olan kişi kartları iyice karıştırdıktan sonra sağında bulunan oyuncudan desteyi kesmesini yani bir kısmını almasını ister. Kartı kesen kişi en alttaki karta bakar eğer bacaksa ise alır, bir altındaki yine bacaksa onu da alır.  Sağdaki oyuncunun kestikleri altta dağıtıcının elindekiler üstte olacak şekilde, sağdan başlanarak kartlar dağıtılır. Oyuna kartlar ilk verilen kişi başlar.

Eğer bir oyuncuya bir elde aynı karttan 3 tane gelirse oyun düşer. Yeniden dağıtılır. Oyunun asıl amacı pişti yapmak olduğu için oyunun her anında yapılabilir. Başında ya da sonunda olması fark etmez. Yalnızca oyunun en başına 3 kapalı 1 açık kart olduğundan o açık kart ile pişti yapılamaz.

Oyun Nasıl Biter?

Her oyuncu topluluğunun bu soru için farklı bir skor değeri vardır. En çok puanı toplamaya dayalı olan bu iskambil oyununda toplam skor 51, 101, 121, 201 olarak seçilebilmektedir. Genellikle halk arasında en tercih edilen skor ise 251’dir. Heyecanı dorukta yaşatan bir oyun olduğu için uzun uzun oynamak oldukça keyiflidir.

Dilerseniz Rastgele Konulara değindiğimiz kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piştiye dair bütün kuralları öğrensek de oyunu kazanmak için bilinmesi gereken birkaç taktik vardır. İlk oyunlarda bu konuda zorlanmak normaldir fakat birkaç oyundan sonra alışınca her şey daha kolay görünecektir. Bilinmesi gereken o taktikler şunlardır:

 • İlk ve en önemli kural kart saymaktır. Yere atılan kartları iyi takip etmek gerekir. Pişti yapmak ya da rakibe pişti yaptırmamak için bu oldukça önemlidir.
 • Oyuncu elindeki joker kartları hemen kullanmamalıdır. Kart takip ederek rakiplerde olmadığını düşündüğü zaman son karta kadar beklemesi daha doğrudur.
 • Eğer oyuncunun elinde karo 10 ve bacak varsa risk alıp önce karo 10’u atıp sonraki tur bacakla toplaması puan kazanmak için faydalı bir taktiktir.

Tüm bu bilgilerle ve yapılacak pratiklerle piştide uzmanlaşmak mümkündür. Ondan sonrası artık keyifli geçecek dakikalardır. Pişti nasıl oynanır? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu