Rastgele Konular Hakkında BilgilerYaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Nitelik Bahçe Ne Demek? Bahçeye Ev Yapılabilir Mi?

Bahçeye ev yapmak isteyenlerin sayısı, her geçen gün artıyor. Özellikle hobi bahçesinde vakit geçirmeyi düşünenler, ellerinde bulunan bahçe tabusuyla yeni bir ev yaptırmayı düşünüyor. Hal böyle olunca “Nitelik bahçe ne demek?” sorusu sık sık araştırılıyor.

Nitelik Bahçe Ne Demek?

Tapuda bahçe ne demek?” sorusu, sınırları belli bir bahçenin kişiye ait olduğunu gösteren belgedir.” şeklinde cevaplanabilir. Genellikle köy yerlerinde bu belgeye sahip kişiler vardır. Tapuya sahip olan kişiler, “Nitelik bahçe ev yapılır mı?” sorusunu sıklıkla araştırır. Aslında bu araziler, imar izni için uygun değildir. Öncelikle yasal süreçlerin araştırılması gerekir. Öyleyse, bahçe tapusunu arsa tapusuna çevirme nasıl yapılır? Merak ediyorsanız, içeriğimiz okumaya devam edin.

Bahçe Tapusunu Arsa Tapusuna Çevirme

Bir bahçeniz varsa ve üzerine ev yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle bazı şartları karşılamalısınız. Bu noktada, 1/1000 ölçekli bir bahçeye sahip olmak gerekiyor. Aynı zamanda yapılaşmaya uygun olmalıdır. Yapılacak imar uygulamalarında tapuda “bahçe” yazan bölüm “arsa” şeklinde gözükebilir.

Bahçeye Ev Yapılabilir Mi?

Nitelik bahçe ne demek?” sorusunun yanında tapu sahipleri, bahçelerine ev yapıp yapamayacağını araştırır. Bu konuda ilk şart, arazinin yapılacak eve göre iki kat büyük olmasıdır. Yani, bahçe en az 5000 metre kare olmak durumundadır. Eskiden daha küçük yerlere ev yapılabiliyordu ancak günümüzde izin verilmiyor.

Bahçeye İmar İzni Nasıl Alınır?

Bahçeye imar izni almak için belediye tarafından belirlenen kuralların sağlanması gerekir. Çünkü bağ ve bahçe gibi araziler, tarla olarak değerlendirilir. Tarlalar için de imar izni yoktur. Bu durum, konut yapılamayacağını gösterir. Ancak belirli şartlar sağlandığında küçük yapılara izin verilir.

Bahçesine ev yapmayı düşünenler, öncelikle parsel sorgulama işlemiyle kaç metrekare alana sahip olduğunu öğrenmelidir. Daha sonrasında aşağıdakilere dikkat etmeleri gerekir:

  • Yapılacak olan ev, en fazla 5 katlı olmalıdır.
  • Alanın 250 metrekareyi geçmemesi gerekir.
  • Saçak ve taban seviyesinin yüksekliğinin, 6.50 metre uzunluğunda olması göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Yapılacak inşaat, yola ve parsel uzunluğuna 5 metre yakın olmak durumundadır.

Yukarıdakilere dikkat edildiğinde imar durumu alım işlemleri gerçekleştirilebilir. İzin çıkması durumunda bahçeye ev yapılması mümkün hale gelir.

Bahçe İmar Durumu İşlemleri Nelerdir?

İmar, bir arazinin belirli özellikleri doğrultusunda kullanılan özellikleri ifade eder. Bahçelere, gerekli şartları bulunmadığı takdirde ev yapılmasına izin verilmez. Ancak tapu sorgulama yapıp arazinin durumunu öğrendikten sonra küçük bir yapı inşa edilebilir.

Gerekli belgeler tamamlandığında belediyelere başvuru yapılabilir. Hangi belgelerin lazım olduğunu öğrenmek için belediyeyle iletişim kurmak gerekir. Genellikle istenen belgeler; vekaletname, tapu ve çap olarak sıralanabilir. Ancak herhangi bir eksik olmaması için belediyeye ulaşmak çok daha doğru olacaktır.

Binance Down Coin Nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Belgeleri tamamladıktan sonra belediyeye gidip gerekli işlemler yapılır. Bu işlem esnasında belirli bir ücret ödenmesi gerekir. İmar izninin maliyeti, belediyelerden öğrenilir.  Daha sonra belgeleri, teslim ederek imar izninin alınıp alınmayacağını öğrenmek mümkün hale gelir.

İçeriğimizde “Nitelik bahçe ne demek?” sorusuna ve bahçeye nasıl ev yapılabileceğine değindik. Belgeleri eksiksiz bir şekilde gönderdiğinizde ve gerekli şartları sağladığınızda siz de bahçenize küçük bir ev inşa edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu