Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Moby Dick Konusu, Özeti ve İncelenmesi

Herman Merville’in en popüler romanı Moby Dick, birçok kitapseverin kütüphanesinde bulunur.  Öyle ki bu eser, sinemaya da uyarlanmıştır. Ayrıca TV dizisi olarak da yayınlanmıştır.  Bu roman sadece bir macera değil aynı zamanda dram, felsefe, zooloji, dinbilim, tarih, komedi ve hukuk gibi konuları içermektedir.

800 sayfalık eser, 1950 yıllarda tekrar keşfedilmiştir. Moby Dick konusu açısından sizin de merak ettiğiniz bir kitapsa bu yazımızı okumanızı öneririz.

Moby Dick Konusu

Moby Dick konusu, bir beyaz balinadan intikam almak için kendisinin ve mürettebatının yaşamını tehlikeye atan Kaptan Ahab’ın öyküsüdür. Ölüm ve yaşam arasındaki mücadele kitapta anlatılır. Aslında eser; insana, hayata, yaşamaya dair farklı bilgileri barındıran bir klasiktir.

Romanın yazarı Herman Merville, 1819 yılında New York’ta doğmuştur. Merville 25 yaşına kadar hayatını denizlerde geçirmiştir. Babası, fazla borçlar nedeniyle sıkıntılar çekerek ölür. Bu nedenle Herman Merville çok farklı işlerde çalışmak zorunda kalır.

Deniz yolculukları yazarın, eserlerine ilham olmuştur. Aslında Moby Dick konusu, yazarın katıldığı balina avlarındaki tecrübesine dayanarak ortaya çıkmıştır.  Üstelik o dönemlerde balina avcıları Mocha Dick adında bir balinanın peşindedir. Eserin adı da avcılar tarafından aranan bu beyaz balinadan gelir.

Moby Dick Özeti

Eserdeki olaylar, anlatıcı olan Ishmael’in gözünden aktarılır. Ishmael gemilerde tayfa olarak çalışmış biridir ve bir balina avcısı olarak iş aramaktadır.  Bir handa, zıpkıncı olan Queenqueg’le aynı odada kalmak zorunda kalır. İlk günlerde katil ve kelle avcısı olarak nitelendirdiği Queenqueg’i pek sevmez. Ancak zamanla oda arkadaşına alışır. Artık birlikte okyanusa açılmak için balina gemisi araştırması yapmaya başlarlar.

Ishmael ve arkadaşı, Kaptan Ahab’ın gemisi Pequod’ı seçerler. Ancak Ishmael tayfa olarak gemiye adını zorla yazdırır. Arkadaşıyla birlikte Pequod adlı gemide çalışmak için anlaşma yapar.  Geminin kaptanı, bir bacağını beyaz balinaya kaptırır. Bu durum, Ahab’ın psikolojisini bozmuş ve kaptan kendi cehennemini yaratmıştır. Kaptan, intikamını almak için Moby Dick adlı bu beyaz balinanın peşine düşmüştür.

Tek amacı, intikam olan Ahab tüm insanlara ve tüm balinalara kin besler. Pequod’ın ikinci kaptanı  Starbuck, kaptanla sürekli kavga eder. Hatta Ahab’ı öldürmeyi bile düşünür. Zaten gemide kavgalar ve isyanlar vardır. Bu arada Pequod, okyanusta balina avlayarak deposunu doldurur. Ancak kaptan Ahab, Moby Dick’in peşine hırslı bir şekilde düşerek sonunu hazırlar.

Moby Dick İncelemesi

Eser, birçok yönden okuyucuya farklı bilgiler verir. Ahab’ın intikam arzusundan doğanın gücüne kadar farklı noktalara değinir. Bunun yanında eserde gerçek hayata uygun konularda işlenmiştir. Aşağıdaki başlıklarda Moby Dick eseriyle alakalı inceleme konularımızı görebilirsiniz.

Kaptan Ahab’ın Takıntısı

Roman, basit bir balina avı hikâyesi değildir. Kaptan Ahab’ın başına gelen olay nedeniyle kindar olup okyanusa açılması önemli bir noktadır. Aslında kaptan, kendi kendini cezalandırır. Başka bir deyişle bu kitapta insan doğasının karanlık yönlerine vurgu vardır. Roman, doğanın gücünü ve insanın kendini aşırı tahrik etme yeteneğini temsil eder. Ahab’ın takıntısı, insanın doyumsuzluğunu ve iradesini anlatır.

Gerçekçi Bir Roman

Yazar; balina türleri, avı ve yemekleri hakkında mükemmel bilgiler sunmuştur. Bu nedenle eserin gerçekçi bir yanı vardır. Gerçekliğin bu kadar mükemmel anlatılmasının nedeni yazarın gençlik döneminde iş nedeniyle kazandığı tecrübelerdir.

Romanda; adalet, din, tarih, zooloji ve yaşam hakkındaki görüşler genellikle okuyucuların ilgilendiği kısımlardır. Hayali bir balina avına; edebiyat, mitoloji, bilim ve sanatla çıkmak istiyorsanız bu roman iyi bir tercihtir. Moby Dick konusu kapsamında karakterlerin iç dünyasının keşfi ilginizi çekecektir.

The Whale Filmi ve Moby Dick

Roman, Aronofsky’nin ‘’The Whale’’ adlı filmine etki etmiştir. Filmin baş kahramanı Charlie, ağır travma sonrası yeme bozukluğuna yakalanmıştır. Bu devasa adam, ölümcül obezitenin pençesindedir. Filmde Kaptan Ahab’ı ise Charlie’nin kızı Ellie temsil eder. Bunun nedenini maddeler halinde sıralayalım:

  • Charlie, kızını ve karısını başka bir sevgili için terk ettiğinde Ellie’nin hayatını büyük ölçüde değişti. Charlie, kızını ruhsal anlamda çok fazla incitti. Moby Dick, Ahab’ın ayağını kaptığında kaptan acı ve öfke doluydu.
  • Moby Dick konusu, Ahab’ın beyaz balinayı yakalamak için av seferlerini hırsla düzenlenmesine dayanır. Filmde Ellie babasına zarar verme konusunda takıntılı haldedir.
  • Moby Dick, Ahab’ın avından kaçtı. Ancak Charlie her zaman Ellie için evinde bekledi ama o gelmedi. Ellie’nin kaçtığı şey barış ve bağışlamaydı.
  • Ellie babasını affettiğinde Charlie artık eskisi gibi bir görünüme sahip değildir. Sonunda ruhu özgürleşti ve Ellie’nin her zaman istediği baba rolünü oynamaya başladı. Ancak Charlie, artık ölüme çok daha yakındı.

Yukarıdaki maddelerden Ellie’nin Kaptan Ahab gibi kendisinde derin yaralar açan şeye düşman olduğu aşikârdır.

Filmde Romandaki Balina ve Balina Avcılığı Hakkındaki Bölümler

Roman hakkında yapılan en büyük şikâyet, yazarın balinalar ve balina avcılığı hakkında yazdığı ayrıntılı bölümlerdir. Aronofsky ‘’The Whale’’ adlı filminde yazarın bu sıkıcı notlarına açıklama getirmiştir.

Hiperekojen Lezyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ölüme çok yaklaşan Charlie, kızının 8. sınıftayken yazdığı Moby Dick denemesini sürekli okur. İngiliz edebiyatı öğretmeni olan Charlie, kızının bu denemesini çok takdir eder. Ellie denemesinde Merville’nin okuyucuları üzücü hikâyesinden kurtarmak için sıkıcı bölümleri yazdığını belirtir. Böylece Moby Dick’in bu açıdan dâhice filmde işlendiğini söylemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu