Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin batı kıyılarında özel bir bakıma ihtiyaç olmadan yetişen karabaş otunun faydalarını saymakla bitiremeyeceğiz gibi duruyor. Bulunması ve yetiştirilmesi kolay karabaş otunun faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Lavanta ailesine mensup şifa deposu karabaş otu, her iklime ayak uydurabilmektedir. Peki karabaş otu nedir? Karabaş otunun faydaları nelerdir? Şifa bombası karabaş otunu nasıl tüketebiliriz gibi tüm sorularınızı sizler için cevapladık.

Günümüzde yediğimiz besinlerden aldığımı vitaminler, maalesef ki yeteri kadar doğal ve besleyici değil. Bu durumun getirileri olarak düşen bağışıklık sistemi ve artan hastalıklar ile mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin savunmacı ve iyileştiricileri de gene doğadan geliyor. Doğanın bizlere sunduğu mucizelerden biri de karabaş otu. Kanser hücreleri ile savaşından tutunda Osmanlı döneminde meydana gelen kolera salgınındaki faydalarına kadar karabaş otu birçok derdin çaresi.

Karabaş Otunun Yetişme Alanları

Karabaş otu arsız bir bitkidir diyebiliriz. Fakat sıcak iklimlerde çiçeklerini gün yüzüne çıkarmayı daha çok sevmektedir. Ilık ve nemli iklimlerde yetişebildiği gibi soğuk havalarda da görselliğini koruyabilmektedir. Ülkemizin Akdeniz kesimlerinde daha çok görebileceğimiz karabaş otu için özel toprak çeşitliliğine gerek yoktur. Yol kenarları ve geniş araziler karabaş otunun yetişmesi için elverişlidir.

Her ortamda kendini gösterebileceğini söylediğimiz karabaş otuna dair “Evde de yetişir mi?” sorusunun oluştuğunun farkındayız. Karabaş otunun evde de yetiştirilmesi mümkündür. Küçük bir fide kökünü saksıya ekerek ve düzenli sulama ile karabaş otunuz evinizi şenlendirebilir. Kökleri uzun olan bu bitki için büyük saksılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Pembe ve mor tonlarının güzelliklerini evinizde doğal bir şekilde yansıtmak isterseniz karabaş otu güzel bir yardımcıdır.

Karabaş Otunun Vücudumuza Faydaları

Doğa ananın şifa dağıtan ellerine dönmek ve dağıttıklarından faydalanmak bugünlerde oldukça meşhur. Karabaş otunun şifaları ise bir hayli fazla. Osmanlı dönemlerinden bu yana karabaş otu hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca dezenfektasyon özelliğinden de faydalanılan bu ot, kolera dönemlerinde ön plana çıkmıştır.

Solunumu Ferahlatır

Karabaş otu sigara kullananlar için kilit bir ottur. Balgam sökücü özelliği ile sigaranın üst solunum yollarında yarattığı tahriş hissini de dindirmektedir. Kuru öksürükten kurtulamıyor ve çabuk çözümler arıyorsanız çay olarak tüketebileceğiniz karabaş otu sizleri bu dertten kurtarır.

Karabaş Otu Sayesinde Daha Güçlü Bir Hafıza

Artık hepimizin unutmaması gereken onlarca şey var. Şifreler, toplantı tarihleri ve alışveriş listeleri gibi birçok şeyi planlayarak hayatımıza devam etmek zorundayız. Karabaş otu tıpkı ceviz gibi güçlü bir hafıza kuvvetlendiricidir. Çay olarak tüketebileceğiniz karabaş otu düzenli kullanımda etkisini göstermektedir.

Egzama Kaşıntılarına Karabaş Otu ile Son Verin

Egzama günlük yaşantımızı etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Karabaş otu yağını egzamalı bölgelerinize az miktarda uygulayabilirsiniz. Yağın ağır ve fazla geleceğini düşünüyorsanız karabaş otunu demleyerek cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Karabaş Otu ve Aroma Terapi

Uçucu yağların rahatlatıcı etkisini duymuşsunuzdur. Ulaşımı kolay karabaş otu yağı ile vücudunuzun ağrıyan bölgelerine masaj yapabilirsiniz. Vücudunuz ağrımasa dahi ufak bir masaj seansına kim hayır diyebilir ki.

Karabaş Otunun Antioksidan Etkisi

Vücudumuzda dış etkenlere bağlı olarak gerçekleşen tepkimelerin düzelmesi ve iyileşmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Karabaş otu ise kuvvetli bir antioksidandır. Sindirim ve sinir sistemimizde oldukça yapıcı olarak görev alan karabaş otunu hayatımıza katmakta fayda var.

Bunların yanında karabaş otu:

  • Kanser hücrelerinin ilerleyişini yavaşlatır
  • Zihin karışıklıklarını önler
  • Tıpkı lavanta yağlarının rahatlatıcı etkisi gibi uyku düzenimizi sağlamamızda yardımcıdır.
  • Vajinal enfeksiyonların geçmesinde destek verir.
  • Tırnak güçlendirici özelliğini de içinde barındıran karabaş otu doğanın mucizelerinden biridir.

Karabaş Otunun Yan Etkileri

“Azı karar çoğu zarar” atasözünün gerçek hayattaki etkilerini görmememiz için hayattaki her kullanımlarımızda ölçüye dikkat etmeliyiz. Karabaş otunun şifa deposu yönlerine yönelip çok tükettiğimizde olay tersine dönebilir. Şifa beklerken hastalıklara davetiye çıkarabiliriz. Her şeyin fazlasının tüketiminin elbette bir yan etkisi mevcuttu. Karabaş otunun yan etkilerini de vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz.

Dilerseniz Çörek Otunun Faydalarına değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Mide bulantısı başta olmak üzere baş dönmesi gibi reaksiyonlar karabaş otunun fazla tüketiminde gözlemlenebilir. Karabaş otunun faydalarının oldukça fazla olması yan etkilerinin farklılık göstermesine sebep olabilir. Yan etkileri açısından oldukça derin araştırılmamış karabaş otunu tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Hamile ve kronik rahatsızlığı olanlar ise mutlaka danışarak tüketmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu