Teknoloji'ye Dair Haberler

Instagram Şifre Değiştirme (Adımlarıyla)

Sosyal medya, hangi mecrada tercihimiz olursa olsun hayatımızı paylaşmaktan keyif aldığımız online bir dünyadır. Kıtalararası paylaşımları tek tıkla görebildiğimiz sosyal medya dünyasının en ünlüsü ise Instagram desek yanlış olmaz. Her sosyal medya platformu gibi Instagram’da da birçok özel bilgilerimiz barınıyor. Özgürce tercihimiz dahilinde fotoğraf ve videolarımızı paylaştığımız platformda gizlilik ise dikkat edilmesi gerekenlerden. Peki gizliliğin en önemli koruyucusu olan Instagram şifre değiştirme adımları nelerdir?

Instagram şifrenizi kimse ile paylaşmıyor olmalısınız. Sosyal medya dolandırıcılığının yaygınlaştığı günlerde Instagram şifreniz başta olmak üzere tüm gizlilik bilgilerinize erişilebilir. Bu tip sorunların yaşanmaması için Instagram şifrenizin zorluk derecesi yüksek olmalıdır. Ayrıca Instagram’ın avantajlarından olan iki adımlı doğrulamayı da aktifleştirmeyi unutmayın.

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızda sosyal medya hesaplarımızın şifresi, banka hesaplarımız ve diğer tüm online platformlardaki üyeliklerimiz için şifrelere ihtiyacımız var. Bu şifrelerin oluşturulması için her platforma özel kurallar gerekiyor. Bu kurallar dahilinde oluşturduğumuz şifrelerimiz birikerek kafa karışıklıklarına yol açabilir. Instagram gibi aktif kullandığınız platformların şifrelerini unutmanız pek muhtemel olmayabilir. Ancak uzun süre hesabın açık kalması bir dezavantajdır. Giriş yaparken otomatik girmek Instagram şifrenizi unutmanıza sebep olabilir.

Instagram şifrenizi düzenli olarak yenilemeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. İnstagram şifre yenileme aşamalarını sizler için paylaştık.

Instagram Şifre Değiştirme Profiliniz Üzerinden

Instagram şifrenizi güncellemek ve yeni bir şifre almak sosyal ağ güvenliğiniz için gereklidir. Instagram şifrenizi değiştirmek için giriş yapmış olduğunuz Instagram hesabınızdan şu adımlar ile değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

 • Instagram profilinize tıklayın.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgiden oluşan sekmeye gidin.
 • Sekmenin en altında bulunan ayarlar başlığına tıklayın.
 • Ayarlar başlığının altındaki güvenlik sekmesine tıklayın.
 • Giriş güvenliği > şifre kısmını seçin
 • Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi yazarak güncel şifrenizi alabilirsiniz.
 • Şifrelerinizde büyük ve küçük harf kullanımı, sayılardan faydalanmak şifre güvenliğinizi yüksek bir seviyeye çıkarır.

Instagram şifre değiştirme işlemi ile profilinizin güvenliğini yalnızca siz kontrol edebilirsiniz.

Instagram Şifre Yenileme Giriş Sayfasından

Aktif kullandığınız Instagram hesabınızı her zamanki cihazınızda değil farklı bir cihazda açmak istiyorsunuz. Instagram hesabınız uzun süredir aktif değil ve sadece kullanıcı adınızı hatırlıyorsunuz. Telaşlanmayın, Instagram bilgilerinizi kaydediyor. Bu kaydettiği bilgilerin içinde e-posta ve telefon numaranızda mevcut. Instagram giriş sayfası üzerinden yapacağınız işlemler ile hesabınıza yeni bir şifre ile erişmek mümkün.

 • Instagram’ı açın. Kullanıcı adınızı yazın.
 • Şifremi unuttum seçeneğine tıklayın ve kullanıcı adınızı girin.
 • İleriye tıkladığınızda Instagram kayıtlı olan e posta adresine bir şifre yenileme linki gönderir.
 • E-postaya ulaşımınız yok ise, kullanıcı adınızın altında yazan “Daha fazla yardım al” linkine tıklayın.
 • Güvenlik kodu gönder seçeneği ile daha önce kayıt ettiğiniz e posta ya da telefon numaranıza gelen koda ulaşın.
 • E-posta veya telefon numarasına erişemiyorum seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan formu doldurun.
 • Form Instagram tarafından değerlendirmeye alınarak en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlanacaktır.
 • Instagram üzerinden e posta alıyor fakat göremiyor olabilirsin. Mail adresindeki spam ve gereksiz klasörlerine göz atmayı unutma.

Telefonunda bulunan fotoğraf, ses ve görsellere erişimine izin verdiğin Instagram için güvenliğine özen göstermen seni olası can sıkıcı durumlardan korur. Güvenliğin için alabileceğin diğer bir önlem ise iki adımlı doğrulamadır. İki adımlı doğrulama seçeneğini aktifleştirerek olası saldırıların önüne geçebilirsiniz.

Dilerseniz Wi-fi şifresi değiştirme adımlarını anlattığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Instagram’da İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram, uzun yıllardır hayatımızdadır. Son yıllarda popülerliği artan platform için yeni nesil arama motoru diyebiliriz. Gideceğimiz mekânı, görmek istediğimiz kişiyi dakika haberlerini saniyeler içinde ziyaret etmek mümkün. Instagram üzerinden ziyaret ettiğimiz sayfalar her zaman güvenli değildir. Yanlış bir bağlantıya tıklaman hesabın açısından güvenliğinde açıklık verdirebilir.  Instagram iki adımlı doğrulama seçeneği ile tüm kontrol sizde olacaktır.

 • Instagram profiline gir. Profilinin sağ üst kısmındaki üç çizgiye tıkla.
 • Güvenlik sekmesini aç ve “iki faktörlü kimlik doğrulaması” başlığını seç.
 • İki faktörlü kimlik doğrulaması > kısa mesaj ya da kimlik doğrulama uygulaması seçeneklerinden birini aktifleştir.
 • Kısa mesaj seçeneği daha pratiktir. Herhangi biri Instagram profiline girmek için kullanıcı adı ve şifreni girdiğinde sana kısa mesaj ile doğrulama kodu gönderilecektir.
 • Kimlik doğrulama seçeneğinde ise Instagram sana Duo uygulaması ile yol gösterecektir.

Instagram şifre yenileme ve Instagram şifreni unutman halinde yeni şifre almak için yapılabilecek tüm işlemleri aktardık. Sosyal medyada her şeyin kayıt altına alındığını ve izin verdiğin tüm etkinliklerden senin sorumlu olduğunu unutma. Instagram şifre değiştirme işlemini anlattığımız içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu