Dünya’dan HaberlerRastgele Konular Hakkında Bilgiler

Halı Silme Suyuna Ne Konur?

Halılar çok fazla yıpranır, ancak onları temizlemek için sert kimyasallara başvurmaya gerek yoktur.  Çoğu halı türü ve lekelere göre evde hazırlanabilir temizleyiciler mevcuttur. Bu temizleyiciler direkt olarak hazır temizleyicilere oranla hem daha sağlıklı hem de daha kullanışlıdır. Alınan kimyasal temizleyiciler halılarınızın rengini ağartabilir ve erken yıpranmasına sebep olabilir. Peki halı silme suyuna ne konur?

İster yakın zamanda dökülen bir yeri temizliyor ister düzenli ev bakım rutininizin bir parçası olarak ortalığı topluyor olun, size ve halı tipinize uygun pek çok ev yapımı halı temizleyici vardır.
Evde hazırlayacağınız temizleyicilerle maksimum verim alabilirsiniz. Böyle bir şey yapmadan önce “Halı silme suyuna ne konur?” gibi bir soru herkesin aklını karıştırır. Bunun sebebi çok fazla farklı bilgilerin verilmesidir. Hangi seçeneğin daha etkili olduğu önemlidir. “Halı silme suyuna ne konur?” sorusuna vereceğiniz cevabınız netleştikten hemen sonra halınızın küçük bir bölümünde bu karışımı test etmeniz önerilir.

Evde halı silme işlemi için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bu yöntemler kabartma tozundan halı silme deterjanı gibi ürünlere kadar çeşitlilik gösterir.

Kabartma Tozu ile Halı Temizleme

halı silme suyu

Kabartma tozu ile halı temizleme işlemi özellikle halıları yumuşatmak için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Halıyı temizlemenize ve daha yumuşak hale getirmenize yardımcı olabilecek ev yapımı çözüm sıcak su, sıvı çamaşır deterjanı, kabartma tozu ve yumuşatıcıdır. Bu, halınızı yumuşatmak için bütçe dostu bir seçenektir. Bu karışım halı liflerini yumuşatabilen toksik olmayan bir halı temizleyicisidir. Bu malzemeleri uygun şekilde karıştırın ve doğrudan halının lekeli veya kirli alanına püskürtün. Daha sonra fırçalayın ve durulayın.

Evde Halı Silme Yöntemlerinden Sirke

Evde halı silme yöntemlerinden sirke kullanımı yıllardır bilinen bir yöntemdir. Kabartma tozu ve sirke, kimyasal yapıları ve reaksiyonları nedeniyle bir temizleyici olarak çok iyi çalışır. Alkali kabartma tozu asidik sirke ile reaksiyona girdiğinde, köpüren ve halıdaki lekeleri çıkarmaya yardımcı olan güvenli, oksijenli bir gaz oluşturur.

“Evde halı neyle silinir?” sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri olan sirke, şu adımlar izlenerek kolaylıkla kullanılabilir:

 • Sentetik halılar için uygun oranda bir ölçek sirke ve iki ölçek su kullanarak su ve sirkeyi karıştırın. Doğal malzemelerden yapılan halılar için bir ölçü sirke ve bir ölçü su kullanın.
 • Çözeltiyi buharlı temizleyiciye ekleyin.
 • Makinedeki talimatları izleyerek halıyı temizleyin.
 • Halının kurumasını bekleyin.
 • Temizleyicinizi sirke ve kabartma tozu karışımı ile oluşturmak için ise şu adımlar takip edilebilir:
 • Lekenin üzerine kabartma tozu serpin. İyice örttüğünüzden emin olun.
 • Kabartma tozu üzerine az miktarda sirke (yaklaşık bir çorba kaşığı) dökün. Kabartma tozu köpürtmeye yetecek kadar azar azar ekleyin.
 • Sert kıllı bir fırça veya benzeri bir şeyle solüsyonu halıya hafifçe masaj yapın.
 • Solüsyonu leke üzerinde 4 ila 6 saat veya leke tamamen kuruyana kadar bırakın.
 • Kabartma tozu artıklarını elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin.

Sentetik halı için bir ölçü sirkeye iki ölçü su oranında bir solüsyon karıştırın. Yün veya doğal malzemelerden yapılmış halılar için bire bir oranında sirke ve su kullanın.

Halının sentetik mi yoksa yün gibi doğal malzemeler mi olduğundan emin değilseniz, ters çevirin ve altına bakın. Çoğu sentetik halının alt kısmı sertken, yün halıların her iki tarafı da yumuşaktır.

Arabanın Kaputunda Neler Var? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edin.

Bulaşık Tabletiyle Halı Silme

Bulaşık tabletiyle halı silme yöntemi halıya zarar vermeden temizlemeyi hedefler. “Halı silme suyuna ne konur?” sorusuna verilecek bir diğer cevap olan bulaşık tableti sizi yormadan halınızın temizlenmesini sağlar. Bu yöntemi verilen şu basit adımlarla test edebilirsiniz:

 • Temiz bulaşık tabletini küçük bir kovada ılık suyla karıştırın.
 • Leke tazeyse, mümkün olduğu kadar fazla sıvıyı lekelemek için bir bez veya kâğıt havlu kullanın. Bunu yaparken ovmayın, bu lekeyi halınızın liflerine daha derine bastırabilir.
 • Sabun ve su karışımını lekenin üzerine dökün. Yaklaşık 10 dakika bekletin.
 • Lekeyi nazikçe ovalayın. Temizlenene kadar tekrarlayın.

Bu adımlar ile sadece iki malzeme kullanarak halınızın üzerinde bulunan lekeyi kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem, evde sizinle beraber yaşayan evcil hayvanlarınıza da kesinlikle zarar vermez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu