Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Geek Ne Demek?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla ve teknolojinin gelişmesiyle pek çok yeni kavramla tanışmış olduk. Özellikle yeni jenerasyon arasında sıklıkla kullanılan geek kavramı da bunlardan biri. Peki artık neredeyse Türkçeleşmiş olan geek ne demek?

Geek Ne Anlama Geliyor?

Geek kavramı ile sosyal medyada veya bir Amerikan komedisinde tanışmış olabilirsiniz. Doksanlarda kullanılmaya başlanan bu kavramın artık ülkemizde de sık sık kullanıldığını söyleyebiliriz.

Amerikan dizilerinden aşina olduğumuz geek sözcüğü 20. yüzyılın başlarında yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 20. yüzyılın başlarında, gezici fuarların popüler olduğu zamanlarda, “geek” olarak bilinen bir sanatçı vardı. Görevi, yerlileri eğlendirmek için tuhaf ve çirkin işler yapmaktı. Dikkat çekici bir şekilde hareket eden geekler, kimi zaman insanları eğlendirmek için canlı tavuk kafası bile ısırabiliyorlardı. Kulağa tamamen garip geliyor değil mi?

Bugünün geeklerinin canlı tavuk kafası ısırdığını söyleyemeyiz elbette. Yine de geek denilen kimselerin bazı “garip” özellikleri olabilir. Geek, bir konu hakkında saplantılı derecede bilgi sahibi olmayı arzulayan ve bu arzusuna da ulaşan kişidir.

Genellikle geeklerin kimsenin pek ilgilenmediği bir konu ile ilgili oldukça detay bilgilere sahip olduğunu görebilirsiniz. Saplantılı derecede kahve meraklıları, araba meraklıları ve Yüzüklerin Efendisi meraklıları, seçtikleri saplantının ayrıntılarını yakından takip eden geekler olabilir.

Geek Özellikleri Nelerdir?

Geek birinin bazı ayırt edici özellikleri vardır. Zaten tüm bu özellikler nedeniyle geek olarak adlandırılırlar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir geek muhtemelen normal sosyal becerilere sahiptir. Ancak özellikle konu onun özel olarak ilgilendiği alana geldiğinde övünme ve açık sözlü olma eğiliminde olabilir. O zaman, ilgilendiği konu ile ilgili pek de kimsenin bilmediği ansiklopedik bilgiler vermeye başlayabilirler.
  • Geek olarak adlandırılanlar, sosyal medyada genellikle web tasarımı, grafik tasarım veya oyun tasarımı gibi sanatsal mesleklerle ilişkilendirilirler. Ayrıca barın arkasında, köşedeki plak dükkanında veya bir kafede espresso yapan geekler de görebilirsiniz.
  • Geeklerin ilgi alanları, genellikle onları tam olarak takdir etmeyen başkaları tarafından alay konusu olabilir. Bu sebeple geekler bazen küçümsenir. Ancak bu kavramın gittikçe daha olumlu anlamda kullanıldığını da söyleyebiliriz.
  • İneklerin aksine geek biri, sosyal adaptasyon konusunda daha iyidir. Bildiklerini paylaşacak bir ortam bulduğunda ise mutlaka mikrofonu eline alacaktır.
  • Geek birinin küçümsenmesinin en büyük nedeni bir konu hakkında ateşli bir şekilde tüm detayları ile konuşabilmesidir. Diğerleri futbol maçından veya alışverişten bahsederken bir geekin Rus satrancı hakkında ateşli bir şekilde konuşması tuhaf karşılanabilir.

Geek ve İnek Arasındaki Farklar

Geek olarak adlandırılan kimseler, kimi zaman inekler ile de karıştırılabiliyor. Her şeyden önce bu kavramların argo terimler olduğunu söyleyelim. İnek veya geek olarak adlandırılmak herkesin hoşuna gitmeyecektir. Bunu söyledikten sonra geek ile inek arasında bariz fark olduğunu söyleyebiliriz.

Okul argosundaki inek kavramı, geek’ten çok yine İngilizce argonun bir diğer örneği olan nerd’e benzemektedir. İnekler tıpkı nerdler gibi sosyallikten pek hoşlanmayan bunun yerine okumayı ve ders çalışmayı tercih eden kimselerdir.

Geeklerin ise kendilerine has bir sosyal çevreleri olduğunu söyleyebiliriz. Geek olarak adlandırılan biri herhangi bir konuda sahip olduğu detaylı bilgiyi başkalarıyla paylaşma eğiliminde olacaktır. Geekler ve ineklerin tarzlarının veya görünüşlerinin bu adlandırmalarla doğrudan bir ilgisi yoktur.

Dilerseniz Robert Downey Jr. Kimdir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Böyle adlandırılmalarının sebebi görüntülerinden çok tavırlarıdır. Ancak her iki sınıfın da popüler ve güncel olanlarla pek de ilgilenmediğini söyleyebiliriz. Geeklerin kendilerine has tuhaf tarzları olabilirken inekler dikkat çekmeyi sevemedikleri için görüntüleri ile ayırt edilmeyecektir. Tabi bunların tümünün genellemeler olduğu da unutulmamalı. Geek ne demek? sorusunu cevaplamış olduğumuz içerik genel olarak bu şekildeydi, birçok diğer başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu