Dünya’dan HaberlerRastgele Konular Hakkında BilgilerYaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Evde Halı Yıkarken Sararmaması için Ne Yapmalı?

Evde halı yıkadıysanız yıkama işlemi sonrasında üzerindeki sarı lekelerle siz de karşılaşmış olmalısınız. Bu durum genellikle halınızı iyi durulamadığınızda ve sıkmadığınızda yaşanır. Çünkü üzerinde kalan kir ve su zamanla sarı lekelere dönüşür. Peki, evde halı yıkarken sararmaması için ne yapmalı?

Öncelikle yıkama işleminden sonra sarı lekeler görüyorsanız paniklemenize gerek yoktur. Yapmanız gereken üzerini iyice durulamak ve ardından sıkarak içindeki kir, deterjan kalıntıları ve suyu çıkarmaktır. Ayrıca kalan lekeleri karbonat, sitrik asit veya sirke ile tamamen yok edebilirsiniz.

Evde Yıkanan Halı Neden Sararır?

Evde halı yıkadığınızda üzerinde bazı lekelerin olması kaçınılmazdır. Bu rahatsız edici lekeler deterjan kalıntısı, kir ve su gibi maddelerin halınızı tamamen terk etmemesinden kaynaklanır. Özellikle sıklıkla kenar uçlarında sarı lekeler bariz şekilde ortaya çıkar.

Elde yıkanan halının sararması problemini, üzerini iyice temizledikten sonra bol suyla durulayarak giderebilirsiniz. Ayrıca evde yıkama işleminde kullandığınız deterjan da çok önemlidir. Uygun bir deterjan kullanmazsanız, sarı lekeler meydana gelecektir. Genel olarak şu maddelere dikkat ettiğinizde sarı lekelerin önüne geçebilirsiniz:

  • Halınızın lekelerini etkili şekilde çıkarak deterjanı seçin.
  • Aşırıya kaçmadan, yeterli miktarda su ve deterjan kullandığınızdan emin olun.
  • Hiçbir deterjan kalıntısı kalmayana kadar durulama işlemine devam edin.
  • En son sıkma işlemini halıda su kalmayacak şekilde gerçekleştirin.

Bu adımları uygulayarak halınızda oluşacak lekelerin önüne geçebilirsiniz.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde halı yıkama işlemi için belli adımları uygulayarak çok daha memnuniyet verici sonuçlar elde edebilirsiniz. Öncelikle özel halı şampuanları ya da Arap sabunu kullanmak işinizi kolaylaştıracak bir seçim olacaktır. Ayrıca lekeleri çıkaran etkili bir  deterjanın kullanılması da lekelerin yok olmasında çok önemlidir. Kovanızın içerisini suyla doldurup içine seçtiğiniz deterjanı ekleyin. Her bir işlem için bu karışımdan ortalama 3 veya 4 kova dökmenizde fayda vardır. Ardından üzerini fırçalayıp ovalayın.

Durulama işlemi içinse halınıza birkaç kova temiz su dökün. Eğer eşyada şampuan veya Arap sabunu kalırsa sararmalar olabilir. Bu yüzden iyi bir durulama yaptığınızdan emin olmalısınız. Son aşamada iyice sıkarak üzerinde su kalmamasına özen göstermelisiniz. Halıyı rulo haline getirip dik bir pozisyonda zeminde kurumasını sağlayabilirsiniz.

Halı Yıkarken Kullanılabilecek Ürünler Nelerdir?

Evde halı yıkarken sararmaması için kullandığınız ürünleri de dikkatli seçmelisiniz. Aşağıdaki ürünleri tercih ederek daha etkili bir temizlik yapabilirsiniz:

Halı Şampuanı

Sarı lekelerin olduğu yerlere bu özel şampuanı dökerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat sonra nemli ve temiz bir bezle sarı lekeleri ovaladığınızda bu sorun ortadan kalkacaktır. En son ıslatılmış bir bezle temizlediğiniz bölgeleri durulayarak halnızı kurumaya bırakabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Oksijenli su, yani hidrojen peroksit “yıkandıktan sonra sararan halı nasıl temizlenir?” sorusuna güzel bir yanıttır. Zaten çoğu deterjanın bileşenleri arasında yer alır. Bu etkili leke çıkarıcıyı doğrudan kullanabilir veya içeren deterjanlardan yararlanabilirsiniz.

Yapmanız gereken bir yemek kaşığı oksijenli suyla üç yemek kaşığı ılık suyu karıştırmaktır. Temiz bir bez yardımıyla bu karışımı sarı lekelere sürün. Sarı lekelerin çıkması için bezi iyice bastırıp ovalayın. Lekeli bölgeler temizlendikten sonra nemlendirdiğiniz bezle eşyanızı durulayın. Leke sorunundan kurtulmuş olacaksınız.

Karbonat

“Evde halı yıkarken sararmaması için ne yapmalı?” sorusuna en iyi gelecek temizlik maddelerinden biri de karbonattır. Bir paket karbonatı yarım su bardağı suyla karıştırın. Daha sonra temiz bir bezle lekeli bölgeleri temizleyin. Karbonatlı bezi iyice sarı lekelere sürün. Bunun için diş fırçasıyla lekeleri iyice ovalamak pratik bir yoldur. Sarı lekeler yok olana kadar bu şekilde temizliğe devam edebilirsiniz.

Beyaz Sirke Sökücü

Genel olarak lekelerden kurtulmak için sirke etkili bir temizleyicidir. Bir sprey şişesinin içine eşit miktarda beyaz sirke ve suyu ekleyin. Daha sonra bu karışımı sarı lekelerin olduğu alanlara püskürtün. En son nemli bir bezle çözünmüş lekeleri ovalayarak yok edin.

Dizlerde Sıvı Kaybı Neden Olur? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Halıda Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Sarı su lekesinin nedeni genellikle eşyanızı yeterince yıkamamak, durulamamak ve sıkmamaktır. Bu işlemleri yapsanız bile doğru deterjanı kullanmamak sarı su lekelerine neden olabilir. ‘Halıda su lekesi nasıl çıkar?’ sorusu için karbonat, özel şampuan, oksijen suyu ve sirke etkili cevaplar olacaktır.

Halınızın birçok bölgesinde sarı lekeler varsa bu iyi yıkamadığınız anlamına da geliyor olabilir. Yazımızda açıkladığımız şekilde yıkama, durulama, sıkma ve kaliteli deterjan kullanımıyla halı yıkandıktan sonra sarı su gelmesi sorununu yaşamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu