Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı üst solunum yollarımızda mevsimlere bağlı olarak sürekli meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Kış aylarında soğuk havalarda yaşanan gribal enfeksiyonlardan, yaz aylarında ise polen ve güneş kaynaklı sık sık başımıza gelebilir. Kronik rahatsızlıklarda da görülebilen burun tıkanıklığının tedavi yöntemleri de oldukça merak edilmektedir. Durum böyleyken “Burun tıkanıklığı nedir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?” gibi soruların cevapları herkes tarafından merak edilmektedir.

Burun tıkanıklığı ile uğraşan herkesin merak ettiği burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun tüyolarını ve cevaplarını sizler için bir araya getirdik. Günlük hayatımızı zorlaştıran burun tıkanıklığından kurtulmak mümkün mü? Mümkünse hangi yöntemler ile çözüm bulunabilir sizler için cevapladık.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı her yaş grubundan bireyde görülen bir rahatsızlık türüdür. Burun yapısıyla alakalı sebeplerden kaynaklanabildiği gibi çoğunlukla dış etkenlere bağlıdır. Uyurken ve günlük hayatınıza devam ederken sizleri rahatsız eder ve yaşam kalitenizi düşürür. Üst solunum yolu denilen bölgeler birbiri ile bağlantılı olduğu için tat alma duyunuzda burun tıkanıklığı yaşadığınız dönemlerde azalmaktadır.

Burun tıkanıklığının birçok sebebi vardır. “Burun tıkanıklığı nasıl geçer?” sorusunu yanıtlamadan önce bu sebeplere değinelim. Burun tıkanıklığının temel sebebi soğuk algınlığı ve sinüzit olarak görülmektedir. Bu sırayı bahar alerjileri ve diğer alerjiler izlemektedir. Mevsim geçişlerinde özellikle görülen alerjiler ve soğuk algınlığı durumlarına karşı önlem alarak hayatımıza devam etmeliyiz. Burun tıkanıklığı her ne kadar gelip geçici bir durum gibi gözükebilir. Uzun süre devam eden burun tıkanıklığı ve üst solunum yolu rahatsızlıklarınız için profesyonel destek almalısınız.

Burun Tıkanıklığı Tedavi Yöntemleri

Burun tıkanıklığı tedavisi için farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler doktor kontrolünde ve kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Klasik olarak görülen burun tıkanıklıklarında doğal yöntemle tedavi mümkünken ilaç tedavisi ile kesin çözüm alınabilmektedir.

Burun tıkanıklığının sürekli olarak görüldüğü ve kişiyi ağızdan nefes almaya iten durumlarda ise ameliyat düşünülebilir. Her çözüm yönteminin denendiği ve testlerin tamamlandığı kişiler için ameliyat gerekliyse uzman hekimler bunu dile getirir. Gereken analiz ve tetkiklerin ardından belirlenen bu ameliyatlar kişiyi çok fazla hırpalamaz ve günlük yaşamına erkenden dönebilir.

Kişiden kişiye değişen burun ameliyatlarında burnun yapısının bozuk olup olmadığı da iyileşme sürecini etkilemektedir. Rahat nefes alınabilmesi için uygulanan yöntemler bazen de estetik gerektirmektedir. Ancak tüm bunların cevabı ve detaylı bilgisi konuya dair uzman doktorlardan alınmalıdır. Hafif düzeyde burun tıkanıklıkları içinse klasik yöntemlere başvurulabilir. Burun tıkanıklığı için evde tedavi de mümkündür.

Burun Tıkanıklığı için Doğal Yöntemler

Burun tıkanıklığı kadın erkek fark etmeksizin herkesin olası bir problemidir. Burnunuz tıkandığınızda fark etmeden ya da isteyerek ağzınızdan nefes alırsınız. Bu nefes alış şekli en başta sizleri rahatlatsa da sonrasında rahatsız eder. Ağız boğaz kuruluğu ve ağız kokusu gibi rahatsızlıkları bir süre sonra fark etmeye başlarsınız. Bu yüzden burun tıkanıklığı için en etkili yöntemleri hatırlayalım.

Deniz Suyu

Denize girdiğinizde ve özellikle dibe doğru dalış gerçekleştirdiğinizde grip olmasanız bile burnunuzun aktığını hissedersiniz. İşte bu rahatlamanın diğer hali de deniz tuzlu spreylerdir.  Denize ulaşamayacak mevsim ve durumlarda burun spreyleri iyi bir alternatiftir.

Buhar ile Burun Açma

Bilinen en etkili yollardan biri de bir kap, havlu, kaynar su ve nane yağından faydalandığımız yöntemdir:

  • Kaynar suyu bir kaba boşaltın.
  • İçerisine damlattığınız nane yağını iyice burnunuza çekin.
  • Etkili olması için başınızı kapatacak bir havlu ile kaba doğru eğilebilirsiniz.
  • Bu sayede buharlı nane yağı nemini içinde barındıran suyu içinize çekebilirsiniz.

Temiz Hava

Burnunuz hastalığa bağlı olarak mı tıkalı yoksa sadece bulunduğunuz ortamın havası mı kirli? Sık sık pencereleri açarak hava sirkülasyonu sağlamak sizlere kendinizi iyi hissettirecektir.

Zencefil Şifasına Şans Tanıyın

Zencefilin her hastalığa karşı direnç gösterdiğini ve şifa deposu olduğunu duymuşsunuzdur. Burun tıkanıklığı içinde limon, zencefil ve bal karışımı vücudunuza direnç kazandıracaktır.

Dilerseniz Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Burun Masajı

Burnunuza yapacağınız ufak dokunuşlar ile burnunuzu rahatlatmanız mümkün. Yukarıdan aşağıya ya da tam tersi yönde yapılan hareketler sayesinde burun kanallarınız daha rahat hareket edecektir.

Burun tıkanıklığı dönemsel olarak kendini tekrar edebilecek bir rahatsızlık türüdür. İleri seviyelerde rahatsızlıklar söz konusu değilse yukarıdaki yöntemler sizler için güzel sonuçlar verebilir. Kronik burun tıkanıklığı ve solunum yollarında sezdiğiniz başka rahatsızlıklar olduğunda doktorunuza başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu