Teknoloji'ye Dair Haberler

Borsada Tipe Dönüşüm Ne Demektir?

Borsa, yatırımcıların ve küçük hisse yatırımcılarının en çok merak ettiği alanlardan biridir. Bu konuda yatırımcıların en çok aradığı konulardan biri, borsada tipe dönüşüm olarak karşımıza çıkıyor. Biz de konuyla ilgili bir içerik hazırlayarak size yardımcı olmak istedik. Peki, borsada tipe dönüşüm ne demek? Hazırsanız, içeriğimizi okumaya başlayım.

Yazımızda borsada tipe dönüşüm kavramının tanımını bulacağınız gibi daha çok farklı durumu görebilirsiniz. Bu noktada “Tipe dönüşümün hisseye etkisi nedir ve süresi ne kadardır?” gibi soruların yanıtlarını ele alacağız. Ek olarak bu ayrıntıları göz önüne alarak sizinle birlikte “Borsada tipe dönüşüm iyi midir?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Borsada Tipe Dönüşüm Nedir?

Borsada tipe dönüşüm, hisse senetlerinin borsada halka açık olan bir şirketin ortaklarının kurul kaydında var olan hisse senetlerini ifade eden başvurudur. Fakat bu hisse senetleri, borsada işlem görmeyen statüdeki hisse senetleridir. Açıkçası biraz karmaşık bir tanım olduğunu söylemek mümkün. Dilerseniz, konuyu biraz daha açarak ilerleyelim.

Bir şirket sermayesinde bulunan ortakların paylarının hepsi halka açık değildir. Bu durumda öyle kolayca borsada alım, satım gibi işlemler yapılamaz. Tüm şirketlerin borsa işlem görmeyen paylarının mevcut olduğunu söylemeliyiz. İşte bu tipte bulunan payların borsada alınıp satılması amacıyla öncelikle MKK bünyesinde kaydedilmesi gerekiyor. KAP, bu türdeki dönüşüm talebi için borsada tipe dönüşüm için çeşitli duyurular yayınlar.

Borsada Tipe Dönüşüm Hisseyi Nasıl Etkiler?

Buraya kadar borsada tipe dönüşüm ile alakalı genel bir tanım yaptık. Peki, tipe dönüşüm hisseyi nasıl etkiler? Bu soruyu cevaplamak, hisse senedi fiyatlarının seyrini anlamak için önem arz eder.

Buradaki asıl amaç, şirket ortağının elinde bulunan ve halka açık olmayan hisse senetlerinin borsada satılmasını sağlamaktır. Peki, neden bir ortak borsada işlem görmeyen bu hisseleri satmak ister? Açıkçası bu durumun birkaç nedeni var. Aşağıdaki listede tüm nedenleri görebilirsiniz:

  • Basit bir neden olarak ortak, elinde bulunan payı nakit paraya dönüştürmeyi düşünebilir.
  • Paylara karşı yoğun bir ilgi vardır ve piyasaya hisse sokulmak istenebilir.
  • Şirket ortakları arasında olan bir anlaşma ya da anlaşmazlık sonrasında ortaklığın değiştirilmesine karar verilebilir.
  • Şirket ortakları arasında borsada usulsüzlük yapılabilir. Bu nedenle SPK tarafından payları borsada bulunan işlemlerden çekilebilir. Belirli bir zaman diliminde SPK yasaklayabilir. Bahsi geçen şirket ortağının zaman cezası dolduğu zaman payları satılabilir duruma getirmek üzere borsada tipe dönüşüm için başvuru yapılabilir.

Yukarıda saydığımız nedenleri anlamanız, ilerleyen zaman hissenin fiyatını da anlamak açısından önemlidir. Bunun için şirket ve MKK duyurularının takip edilmesi ve iyice anlaşılması gerekir.

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Süresi

Borsada tipe dönüşüm konusuyla alakalı önemli olan durumlardan biri, süredir. Borsada işlem gören tipe dönüşüm süresi, MKK duyurusu yayınlandıktan sonraki ilk 2 iş gününden sonra satışa sunulabilir.

Tüm bunların yanında 22 Haziran 2013 senesinde yayınlanan Pay Tebliğ’i ile alakalı yatırımcıların bilgisi olmalıdır. İşlem gören borsada tipe dönüşüm için halka arzlar, artırım ve azaltım durumları gibi pek çok önemli konu bahsettiğimiz bu tebliğ çerçevesinde yayınlanıyor. Bu tebliğe biraz göz gezdirmekte fayda vardır.

Buklet Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edin.

Borsada Tipe Dönüşüm İyi midir?

Anlattıklarımız çerçevesinde “Borsada tipe dönüşüm ne kadar iyidir?” diye düşünebilirsiniz. Açıkçası bu konuyla alakalı amaç önemlidir. Örneğin; bir şirket ortağının nakit paraya ihtiyacı varsa bu işlemle payını satabilir. Böylece amacını gerçekleştirmesi mümkündür. Bunun yanında ortaklığın değişmesi gibi durumlar açısından da işlemin iyi olduğu fikrine varılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu