Teknoloji'ye Dair Haberler

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır?, Bitcoin, geçtiğimiz son birkaç yıl içinde giderek artan bir takipçi kitlesine ulaşmıştır. Pek çoğumuz, daha önce Bitcoin alım satımı yapmamış bile olsa, mutlaka kripto para borsasına aşina olmuş durumda. Günlük Bitcoin seviyeleri, Bitcoin hedefleri gibi kalıplar özellikle sosyal medyada sık sık gözümüze çarpıyor. Bir de bu duruma, tanıdıklarımızın ve arkadaşlarımızın deneyimi eklenince Bitcoin daha da ilgi çekici bir hal alıyor.

Çevremizde Bitcoin yatırımı yaparak kazançlı çıkan kişileri görüp de kripto para borsasına girmemek elde değil. Fakat Bitcoin işlemleri, hızla değişen ve pek çok bileşen barındıran bir yapıda. Hal böyle olunca sağlam adımlar atmak adına bir ön hazırlık ve araştırma şart oluyor. Peki Bitcoin dünyasına nasıl girebiliriz? Bitcoin nasıl alınır? Güvenilir kripto para siteleri hangileridir? Bu sorular ve daha fazlasının cevabına ulaşmak adına sizler de yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Oynanır?

2008 yılında ilk defa ortaya çıkan Bitcoin, ilk çıkışından itibaren geleneksel borsaların etkisini dağıtacak şekilde ön plana çıkmıştır. Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulduğu bilinse de oluşturucusunun bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğu bilinmemektedir. Tahminlere göre Satoshi Nakamoto 2010 yılına kadar kripto parayı geliştirmeye devam etmiş, sonrasında ise ilgilenmeyi kesmiştir. Bitcoin’in kısa zaman içerisinde yoğun bir ilgi ile karşılaşmasının nedenleri arasında, merkeziyetsiz bir para birimi olması etkilidir. İlk yıllarında Bitcoin’e yönelik güvenin hızla oluşması, kripto para borsasının bütününe yönelik gelişen talebin artmasında önemli bir rol oynamıştır.

Günümüzde, Bitcoin ile ticareti kabul eden şirket ya da kişi sayısı yüz binleri aşmıştır. Öte yandan pek çoğumuz Bitcoin’i ödeme yöntemi olmaktan ziyade yatırım aracı olarak tanımaktayız. Bu doğrultuda bir yatırım alanı olarak Bitcoin günden güne gelişse de işlem yaptığımız borsa ve bu borsanın güvenilirliği önem kazanmaktadır.

Güvenilir Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin’i ve buna ek olarak alt coinlerin büyük bir kısmını listeleyen pek çok borsa bulunmaktadır. Her bir borsada işlem yapan kişi sayısı çok fazla olsa da her borsa eşit seviyede güvenilir bulunmamaktadır. Bu noktada Bitcoin alınacak platform oldukça önem kazanmaktadır. İşlem hacminin büyüklüğüne göre sıralanan Bitcoin borsaları arasında:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • Huobi Global
  • Kraken
  • FTX ilk beş sıraya yerleşmiştir.

Uluslararası Bitcoin borsaları arasında Binance, işlem hacminin yanı sıra hızlı ve güvenilir işlemleri ile öne çıkmaktadır.

Bitcoin almak amacı ile yapacağınız ilk hamle, işlem yapacağınız borsaları araştırarak güvenilir bulduğunuz platformu seçmek olacaktır. Sonrasında ise işlem yapacağınız uygulamanın kabul ettiği ödeme yöntemlerinin araştırılması gerekmektedir. Bu noktada Binance, kripto para alanında uzmanlaşmış pek çok finansçının önerdiği bir platformdur. Yerel borsalarda yaşanabilecek teknik aksaklıklar ve kazanç kaybı yaşamayı önlemek adına Binance tavsiye edilmektedir. Binance dışında işlem yapmak istediğiniz borsaların çoğu, web sitelerinde hesap açma ve kripto para alma işlemlerinin detaylarını adım adım açıklamaktadır.

Binance Giriş

Bitcoin nasıl alınır?, Binance, kripto para birimlerini ve Bitcoin’i derinlemesine araştırarak yatırım yapma kararı alan kişiler için neredeyse rakipsiz bir adres. Apple ve Android telefonlarda play store’lar üzerinden Binance uygulamasını kolayca yükleyebilirsiniz. Türkçe dil desteği bulunan uygulama, kullanım kolaylığı ile bilinmekte. Uygulamayı indirdikten sonra kullanabileceğiniz iki farklı ödeme yöntemi mevcut.

Bunlardan ilki kredi kartınız üzerinden yapabileceğiniz ödemeler. Bu seçenek için ekstra bir hesap açma zorunluluğunuz bulunmamakta. Öte yandan, TRBinance hesabı ile işlem yapmak için bir hesap oluşturmanız gerekse de bu yöntem de oldukça kolay. TRBinance, Binance platformunun Türkiye’de bulunan kullanıcılarına yönelik sağladığı bir ödeme kolaylığı. TRBinance hesabınıza transfer ile gönderdiğiniz parayı, dolara çevirerek işlem yapmanız mantıklı olacaktır. Bunun yanı sıra, doğrudan Binance uygulaması üzerinden de para birimi değiştirme fırsatınız bulunmaktadır.

Binance Bitcoin Satın Alma

Bitcoin sosyal medya ve haberlerde değeri yansıtılan, bu nedenle göz korkutabilen bir kripto para birimi. Fakat Bitcoin satın almak demek, Bitcoin’in mevcut değerini doğrudan ödemek anlamına gelmiyor. Yatırım yapacağınız miktarı belirledikten sonra coinin birkaç parçasını satın alma fırsatınız bulunmakta. Arz talep dengesi ile değer kazanıp değer kaybeden Bitcoin, akıllıca yatırım yapıldığı takdirde size oldukça fazla kar sağlayabilir. Bitcoin satın alırken izlemeniz gereken adımlar ise:

  • Pek çok kripto para uzmanı bulunmaktadır. Bu kişileri takip ederek Bitcoin’in beklenen fiyat değerine dair bilgi edinebilirsiniz.
  • Bitcoin borsasında zamanlama oldukça önemli. Bitcoin’e değer kaybettireceği tahmin edilen olay ve durumlardan önce yatırım yapmanız tavsiye edilmemektedir.
  • Doğru zamanı bulduktan sonra, yatırım yapacağınız miktarı belirlemeniz gerekli. Belirlediğiniz miktar doğrultusunda hesabınıza para transferi yapmalısınız. Pek çok borsa üzerinde yapılacak işlemler, Binance ile benzerdir.
  • Uygulama cüzdanı üzerinde, mevcut paranız ile alabileceğiniz Bitcoin miktarını görüntüleme şansınız bulunmaktadır. Gerek Bitcoin gerek ise alt coin türlerinden birini satın alacakken, satın al kısmından miktar görüntüleyebilirsiniz.
  • Bitcoin değer değişimlerine bağlı olarak ödeme emri oluşturabilirsiniz. Anlık değişimleri takip etmek oldukça zor. Bu nedenle ödeme emri oluşturmak sizin için avantajlı olabilir. Bitcoin nasıl alınır? sorusuna bu şekilde cevap vermeye çalıştık. Güncel teknoloji başlıkları için bizleri takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu